O bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego została powołana do życia w 1950 r. Samorządową instytucją kultury jest od 2002 r., w którym uzyskała osobowość prawną i statut. Jej długa historia zapisała się licznymi przeprowadzkami. Ostatnia z nich miała miejsce w 2006 r. do budynku przy Komandorskiej 2. Mamy nadzieję, że ta lokalizacja okaże się szczęśliwa i helskie wiatry nie rzucą biblioteki w inne miejsce.

Od wielu lat tworzymy nowoczesny wizerunek helskiej książnicy. Obalamy mit o tym, że biblioteka to tylko książki. Patrząc na helską placówkę można powiedzieć, że to nie tylko kolejna instytucja kultury w mieście, ale pierwsza o tak szeroko zakrojonej działalności. Niezwykły klimat tworzy świadomość, że w budynku przy Komandorskiej 2 od 1937 r. miał swoją siedzibę Włodzimierz Steyer, dowódca Rejonu Umocnionego Hel. Historia splata się tutaj z nowoczesnością. Jesteśmy w miejscu, z którego można zrobić kolejny krok na przód.

Główna działalność helskiej biblioteki to oczywiście ta związana z książką – gromadzenie, opracowanie i wypożyczanie zbiorów. Skupiamy się na promocji czytelnictwa, upowszechnianiu wiedzy i informacji na temat kultury i nauki. Naszym Czytelnikom oferujemy również książki mówione na płytach CD i czasopisma, a także bezpłatny dostęp do biblioteki cyfrowej Legimi, udostępniającej nowości i bestsellery literackie w formie ebooków i audiobooków.  Wszyscy mogą skorzystać u nas ze stacjonarnego internetu, kserowania, drukowania, skanowania, faksu i laminowania. Organizujemy bezpłatne zajęcia wokalne, prowadzone przez profesjonalną trenerkę wokalną.

Ponad 70 lat w historii jednej, niewielkiej biblioteki – to sporo. Może to być czas obfitujący w wielkie wydarzenia albo okres, który minął niezauważony. Postęp technologiczny zmusza nas do daleko idących zmian w pojmowaniu misji bibliotek publicznych. Tu nie przychodzi się tylko po książkę „do poczytania”. Dzisiejsza biblioteka to dobrze wyposażone centrum informacji, zarządzane przez fachową kadrę, potrafiącą uzyskać informacje „nie do zdobycia”.