Bastion 32 – premiera

03. października 2024 r. w Helu miała miejsce premiera gry mobilnej „Bastion 32”, stworzonej        w ramach projektu „Ostatnia reduta – 85. rocznica bohaterskiej obrony Helu”. To nie tylko gra – to żywa lekcja historii, która pozwala na nowo  przeżyć niezwykle wydarzenia z września 1939 r.

Projekt powstał w ramach inicjatywy „Partnerstwo dla książki”, program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego wyjątkowość tkwi w tym, że współtwórcami gry są uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Helu z wychowawczynią Małgorzatą Strachanowską. To oni, młodzi pasjonaci historii, połączyli siły, by oddać hołd bohaterom naszej małej ojczyzny. Dzięki ich zaangażowaniu, historia stała się interaktywna i dostępna na wyciągnięcie ręki, na ekranie każdego telefonu.

Szczególnie ważne jest dla nas to, że start gry odbył się przy bibliotece, która mieści się w budynku o wielkiej historycznej wartości – to właśnie tutaj, w 1939 r., znajdowała się kwatera dowódcy obrony Półwyspu Helskiego, komandora Włodzimierza Steyera. Dziś, w tym samym miejscu, możemy wspólnie łączyć przeszłość z teraźniejszością, przypominając sobie o męstwie i poświęceniu obrońców Helu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – uczniom, nauczycielom ZSO w Helu, partnerom oraz tym, którzy wsparli naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli i uczniów z I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku, którzy już o 6.30 wyruszyli w drogę, aby wziąć udział w premierze.

Gratulujemy zwycięskim drużynom.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”