"Żeromski dla odmiany..." - pokaz tańca z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w HeluSto pięćdziesiąt lat temu, 14 października 1864 roku, w Strawczynie na ziemi kieleckiej urodził się Stefan Żeromski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, publicysta i dramaturg, społecznik, promotor idei regionalizmu. Nie udało się przeforsować planów, by rok 2014 był ogólnopolskim "Rokiem Żeromskiego" ustanowionym przez Sejm RP. Udało się to jedynie w skali regionalnej. Miejska Biblioteka Publiczna w Helu, której patronuje Żeromski, włączyła się w działania, mające na celu upamiętnienie jubileuszu 150. urodzin pisarza, przypomnienie jego twórczości, zwłaszcza tej związanej z Pomorzem.

Projekt "Żeromski dla odmiany - 150. rocznica urodzin pisarza, piewcy polskiego morza, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu", którego realizację nasza instytucja rozpoczęła 14 października w dniu urodzin literata, podkreśla zasługi pisarza dla kształtowania poczucia lokalnej tożsamości oraz promocji naszej „małej ojczyzny", utrwalonej w dziełach literackich.

Rok 2014. jest niebywałą okazją do przypomnienia postaci i zasług tego wielkiego polskiego twórcy oraz do popularyzowania jego dorobku literackiego. Cykl imprez, których organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Helu, ma na celu w sposób godny uhonorować 150. rocznicę urodzin pisarza - człowieka, który ukochał Półwysep Helski i utrwalił ten przepiękny skrawek ziemi na kartach swoich utworów.

Żeromski, który był pretendentem do literackiej Nagrody Nobla, poświęcał się pracy społecznej - zakładał m.in. szkoły i biblioteki. Aktywnie uczestniczył w organizacji życia kulturalno-literackiego, podkreślał, że ceni sobie gwarną salę. Stąd pomysł, aby uroczystości obfitowały w wydarzenia podkreślające, że Hel i jego okolice są miejscem, które warto odwiedzić o każdej porze roku, że październikowy jesienny wieczór nie musi być w Helu nudny.

 

21 października we wtorek w Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej w Helu przy ul. Wuja Klemensa 1 mieszkańcy Helu i okolic oraz turyści wypoczywający w naszym mieście mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym widowisku tanecznym. Na parkiecie zaprezentowali się tancerze z Helu i Jastarni. Gwiazdami wieczoru byli Anna Głogowska i Tomasz Barański, tancerze znani z programu "Taniec z Gwiazdami". Ich taneczne show "Matrix" zostało nagrodzone gromkimi owacjami przez licznie zgromadzoną publiczność. Całą imprezę w klimacie "Dancing with the Stars" poprowadziła Anna Głogowska, znana prezenterka telewizyjna.


W ramach projektu "Żeromski dla odmiany - 150. rocznica urodzin pisarza, piewcy polskiego morza, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu", odbyły się spotkania na temat życia i morskiej twórczości Stefana Żeromskiego. Do 14 listopada można wziąć udział w konkursie "Twórczość Stefana Żeromskiego w komiksie". W listopadzie zaprosimy mieszkańców Helu i okolic na występ woklano-instrumentalny dzieci i młodzieży, które rozwijają swój muzyczny talent w helskiej bibliotece pod kierunkiem pana Krzysztofa Kamińskiego. Odbędzie się również wieczór z kabaretem i wiele innych niespodzianek.


Serdecznie zapraszam.

GR


        


Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych

Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo.

 Zamów książkę
Skorzystaj z szybkiego zamówienia. Zamówienie książki ogranicza się do wypełnienia formularza zamówieniowego.
Zadaj pytanie
Chcesz rozwiać swoje wątpliwości związane z regulaminem, masz problem dotyczący z działalności placówki?

Aktualnie użytkowników: 4
Odwiedziny dzisiaj: 100
Odwiedziny w sumie: 299,203

Start | Aktualności | Informacje | Regulamin | Działalność | Katalog | Galeria | O bibliotece | O patronie | Linki | Kontakt
copyright © 2009 www.mbp-hel.org.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.